Wyszukiwanie

Nowy sprzęt dla drogówki PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 09 Marzec 2009 07:01

Nikt im nie ucieknie!

Przez łamy gazet i radiowo – telewizyjne anteny przewinęły się informacje o rezygnacji policji z dalszego użytkowania samochodów marki Polonez.

 

 

 

 

 

Nie będą one już poddawane poważniejszym remontom i w razie stwierdzenia poważnego zużycia pójdą do kasacji lub zostaną sprzedane. Wiadomo, że w kraju nie brak zwolenników poczciwych polonezów, z racji dostępności tanich części zamiennych i stosunkowo dużej odporności na kiepski stan lokalnych dróg. W przypadku policji, kiedy wymagana jest pełna sprawność sprzętu, psujące się polonezy rzeczywiście nie spełniają już wymagań.
W parku samochodowym częstochowskiej Komendy Miejskiej Policji znajduje się jeszcze 17 polonezów. Prawdopodobnie w trakcie bieżącego roku przestaną już być użytkowane. Nie wiadomo jeszcze, jakie samochody pojawią się w ich miejsce.
Najnowszym nabytkiem częstochowskiej drogówki jest samochód fiat ducato, który jest użytkowany przez tzw. ogniwo wypadkowe, czyli patrol policji udający się na miejsce kolizji bądź wypadku dla dokonania wszystkich przewidzianych procedurą czynności służbowych. Fiat wyróżnia się spośród innych wozów policyjnych w Częstochowie, ponieważ jest pomalowany według nowego wzoru – policyjne radiowozy są teraz w kolorze srebrnym, a nie jak dotąd, niebiesko – białym. Na samochodach naklejane są elementy odblaskowe w kolorach niebieskim i białym, widoczne z daleka w światłach reflektorów. Odblaskowy napis POLICJA barwy białej widnieje po obu stronach pojazdu na niebieskim pasie wyróżniającym. Wejście w życie nowych przepisów, wymusiło zmianę kolorystyki radiowozów, które często mylone były z podobnie oznakowanymi pojazdami straży miejskich czy firm ochroniarskich. Teraz wozy policyjne będą wyraźnie odróżniać się od innych.

 


Dotychczas użytkowane przez policję radiowozy nie będą przemalowywane na srebrny kolor. Nowe barwy dotyczą tylko aut wprowadzanych dopiero do służby.
Częstochowska drogówka uzupełnia wyposażenie i sprzęt nie tylko o nowe samochody. W roku 2008 otrzymała nowy wideoradar. Do służby weszły też dwa nowe motocykle – pierwszy zakupiony dzięki pomocy finansowej samorządów, drugi sprezentowany przez jasnogórską fundację „Pro Patria Bastion św. Rocha”. Zwłaszcza ten ostatni budził wielkie zainteresowanie, ponieważ nieczęsto się zdarza, by w darze przekazywano sprzęt tak wysokiej klasy. To yamaha FJR 1300, która będzie użytkowana w pierwszej kolejności jako pojazd patrolowo – pościgowy, także w celach reprezentacyjnych z racji efektownego wyglądu. Motocykl wyposażony jest w silnik o mocy 145 KM.
W bieżącym roku spodziewane jest przejęcie z Komendy Wojewódzkiej Policji kolejnych dwóch motocykli dla policji drogowej.
Kierowcy, którym zdarza się naruszać przepisy ruchu drogowego, powinni pamiętać, że częstochowska drogówka dysponuje nieoznakowanymi radiowozami, wyposażonymi w wideorejestratory. To na pierwszy rzut oka cywilne, osobowe samochody dobrej klasy, wyposażone w silniki o dużej mocy, pozwalające dogonić drogowych piratów. Z oczywistych względów nie ujawnimy marki tych radiowozów. Ostrzegamy też, by nie lekceważyć poleceń, które załoga takiego radiowozu może przekazywać za pomocą specjalnego wyświetlacza przy tylnej szybie. Nie stosowanie się do nich może tylko pogorszyć sytuację i narazić kierującego na dodatkowe sankcje karne.
Nieoznakowane radiowozy patrolują przede wszystkim drogę krajową nr 1 i najważniejsze szosy tranzytowe przebiegajże przez Częstochowę, lecz w praktyce mogą być skierowane na każdą drogę, niezależnie od jej statusu i rangi.