Wyszukiwanie

Zmiana kierunku jazdy na rondzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Damian   
Piątek, 30 Grudzień 2011 08:32

Rondo - skrzyżowanie z wyspą środkową i jednokierunkową jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym. Takie jest konstrukcyjne określenie.
Typowe ronda są obiektami inżynierii ruchu drogowego, gdzie promieniście dochodzące drogi  łączą się  z okalającą wyspę jezdnią jednokierunkową, umożliwiającą jazdę wokół niej.

 

 
Zasady przejeżdżania przez ronda są identyczne, jak przez każde inne skrzyżowanie.
Przejeżdżając skrzyżowania z wyspą, stosujemy podstawowe zasady zmiany kierunku jazdy określone w art.22 Kodeksu Drogowego. 
Przypomnijmy!
Przed wjazdem na rondo, odpowiednio wcześnie zajmujemy właściwą pozycję na jezdni tj.:
  1. zbliżamy się do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierzamy skręcić w prawo,
  2. zbliżamy się do środka jezdni lub do lewej jej krawędzi na jezdni jednokierunkowej – jeżeli zamierzamy skręcić w lewo.

Przed opuszczaniem  ronda zbliżamy się do prawej krawędzi jezdni,  ponieważ będziemy wykonywać zmianę kierunku jazdy w prawo. Tylko w ten sposób, ograniczając ilość miejsc kolizyjnych do minimum, możemy bezpiecznie opuścić skrzyżowanie.
Opisanych zasad nie stosuje się, jeżeli jest to niemożliwe ze względu na  gabaryty pojazdu.
Pamiętajmy, że  kierujący pojazdem ma zawsze obowiązek  zawczasu sygnalizować każdą zmianę kierunku jazdy w sposób czytelny i jednoznaczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
Na rondach, jak i przed nimi – informujemy innych uczestników ruchu drogowego -  o naszych dalszych zamiarach. Przed zjazdem z ronda powinniśmy zawsze włączyć kierunkowskaz prawy. Także wskazane jest, aby przed rondem, kiedy mamy zamiar skręcić na nim w lewo -  włączyć kierunkowskaz lewy, a przed skrętem w prawo – kierunkowskaz prawy. Zachowamy wtedy czytelność zamiarów i umożliwimy wyprzedzanie nas przez inne pojazdy z prawej bądź lewej strony.
Nie zapominajmy, że często w trakcie przejeżdżania przez różnorodne skrzyżowania – w tym również przez ronda - zmianę kierunku jazdy dokonujemy kilkakrotnie.
Pamiętajmy!
Czytelną pozycją na drodze oraz właściwym używaniem kierunkowskazów przekazujemy innym uczestnikom ruchu drogowego informacje dotyczące dalszego toru jazdy naszego pojazdu.
Sytuacja ulega zmianie jeśli pojawiają się pionowe i poziome znaki drogowe, które przypisują pasy ruchu przed rondem ( jak i w jego trakcie) do konkretnych kierunków jazdy. W takich przypadkach stosujemy się oczywiście do przepisów szczegółowych, czyli znaków drogowych.

Autor:  Witold Sambor