Wyszukiwanie

Czy taki samochód można w Polsce zarejestrować? PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 09 Marzec 2009 07:01

Kierownica po prawej stronie

Po drogach Polski porusza się coraz więcej samochodów z kierownica po prawej stronie, dostosowanych do ruchu lewostronnego. Są sprowadzane przez naszych rodaków, pracujących i mieszkających w krajach anglosaskich, gdzie obowiązuje właśnie ruch lewostronny. Spore ilości takich pojazdów są również sprowadzane z przeznaczeniem do rozbiórki na części. Znamienne, że samochody użytkowane w ruchu są niemal w komplecie wyposażone w oryginalne tablice rejestracyjne. Czy istnieje możliwość zarejestrowania takiego pojazdu w Polsce?

 

 

Owszem, lecz najpierw trzeba taki samochód poddać pracochłonnej i kosztownej przeróbce, polegającej na przełożeniu całego układu kierowniczego, pedałów sprzęgła, hamulca i przyspieszenia na lewą stronę. Dochodzi do tego montaż nowej deski rozdzielczej. Na dodatek w niektórych pojazdach dodatkowym utrudnieniem jest nieprzystosowanie do takiej przeróbki przedniej grodzi auta, co jeszcze podraża koszty. Jeżeli więc jest to starszy już samochód, mocno zużyty, przeróbka jest po prostu nieopłacalna. Po niej trzeba jeszcze udać się do stacji diagnostycznej, która dokona fachowego przeglądu auta i wystawi dokument, uprawniający do podjęcia rejestracji w odpowiednim urzędzie.
Obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie. Jeżeli zobaczymy na drodze taki pojazd wyposażony mimo to w polskie tablice rejestracyjne, będzie to samochód zarejestrowany po raz pierwszy przed 1 stycznia 1995 roku (od tego dnia obowiązuje zakaz rejestracji), pojazd zabytkowy lub samochód specjalny, dopuszczony do rejestracji na podstawie specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Uwaga – stacje diagnostyczne, jak np. stacja WORD w Częstochowie, mogą dokonywać przeglądów sprawności technicznej samochodów z kierownicą po prawej stronie, lecz taki przegląd nie uprawnia do rejestracji lub przedłużenia ważności już posiadanych dokumentów.