Wyszukiwanie

Czas na zmianę opon PDF Drukuj Email
Wpisany przez kuba   
Wtorek, 30 Październik 2012 22:26

Zbliża się zima, a wraz z nią zaczynają występować trudne warunki prowadzenia samochodu na drodze. Wymiana opon z letnich na zimowe to podstawowa czynność podczas przygotowani pojazdu do zimy. Jeśli zakładamy "zimówki", na których jeździliśmy rok temu, należy sprawdzić, czy nie mają żadnych uszkodzeń i czy nie są za bardzo zużyte. Wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4 mm.

O tym, że opony zimowe sprawują się na śniegu zdecydowanie lepiej niż letnie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dzieje się tak dlatego, że bieżniki opon zimowych wykonane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która nawet w bardzo niskich temperaturach zachowuje odpowiednią elastyczność. Uzyskujemy wtedy dobrą  przyczepność kół samochodu do nawierzchni jezdni, co znacznie poprawia warunki bezpieczeństwa w zakresie prowadzenia pojazdu.
 
 
 Opony letnie trzeba wymienić na zimowe, kiedy temperatura otoczenia spadnie poniżej 70C. W Polsce zwykle dzieje się to w listopadzie lub na początku grudnia. Dlatego warto śledzić aktualne prognozy pogody i w odpowiednim momencie umówić się w warsztacie samochodowym na wymianę opon

 

 

 

Kierowcy pokonujący rocznie niewielkie odległości, dla których inwestycja w dwa komplety opon jest nieekonomiczna, mogą zdecydować się na wymianę opon letnich na opony całoroczne. Mieszanka gumy, z których są wykonane - dużo lepiej radzi sobie na śniegu i w przypadku gołoledzi,  niż materiał typowych opon letnich. Opony całoroczne zachowują elastyczność w niskich temperaturach, a specyficzna rzeźba bieżnika pozwala na przyczepność koła do nawierzchni drogi nawet na błocie pośniegowym i śniegu. Nie ma się jednak co łudzić - na suchym asfalcie opona całoroczna będzie gorsza od dobrej jakości opony letniej, a na śniegu - od opony zimowej.
Na okres zimowy trzeba montować opony zimowe o rozmiarach zalecanych przez producenta. Informacje dotyczące rozmiaru opon udzielają  Autoryzowane Stacje Obsługi pojazdów. Można je także znaleźć w książce serwisowej samochodu.
Wymianę opon najlepiej powierzyć autoryzowanej stacji obsługi albo fachowcom z warsztatu profesjonalnie zajmującego się ogumieniem. Po zmianie opon trzeba wyważyć wszystkie koła, a ta czynność wymaga specjalistycznego sprzętu. Należy wymieniać cały komplet opon.

Warto wiedzieć, że powstał projekt parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakładający wprowadzenie  obowiązku jazdy na oponach zimowych w okresie zimowym. Już wzbudza  wiele kontrowersji. Zakłada on, że kierowcy mieliby jeździć na "zimówkach" w okresie od 1 listopada do 31 marca. Za niedostosowanie się do takiego przepisu, kierowcy otrzymywaliby mandat w wysokości 500 zł.

Przepis nakazujący zmianę opon na zimowe obowiązuje już w Niemczech i Czechach. Z odpowiednich danych wynika, że 95 proc. polskich kierowców wymienia opony letnie na zimowe. Większość uważa jednak, że dzięki nowym przepisom będzie bezpieczniej na drogach w okresie zimowym.

Ryszard Suliga