Wyszukiwanie

Prędkość w Niemczech bez zmian PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 15 Czerwiec 2009 08:01

Niemiecki Bundestag, czyli niższa izba parlamentu, odrzucił projekt wprowadzenia ograniczenia prędkości na autostradach, przebiegających przez Niemcy. Kraj ten dotychczas słynął z tego, że na wielopasmowych autostradach, notabene znakomitej jakości (porównania z odcinkiem autostrady A4 z Katowic do Krakowa, stale remontowanym, przyprawić mogą o złe samopoczucie) można było rozwijać prędkość w myśl zasady „ile dała fabryka”. Skrajnymi lewymi pasami autostrad mkną sportowe samochody i ciężkie motocykle z szybkością grubo przekraczającą 200 km/godz. Jedynie na niektórych odcinkach autostrad wprowadzano tzw. prędkość zalecaną.

 

Inicjatywę wprowadzenia limitu prędkości na autostradach niemieckich zgłosiły kluby parlamentarne Zielonych i Lewicy. Zakładano 130 km/godz. jako obowiązkowy limit. Argumentowano, że przyczyni się to do generalnej poprawy stanu bezpieczeństwa.
Wnioski nie zyskały jednak poparcia rządzącej w Niemczech chadecji oraz socjaldemokratów. Dlatego kierowcy licznych porsche mogą spać spokojnie.