Wyszukiwanie

Ceramiczne tarcze hamulcowe dla wszystkich? PDF Drukuj Email
Wtorek, 16 Czerwiec 2009 08:01

Kibice wyścigów samochodowych, zwłaszcza dopingujący Roberta Kubicę w Formule 1, z pewnością wiedzą z jakiego materiału wykonane są tarcze hamulcowe, umożliwiające błyskawiczne wytracenie ogromnych prędkości przez superszybkie bolidy. Tarcze są ceramiczne, choć ta ceramika nie ma prawie nic wspólnego z ceramiką budowlaną czy wypalanymi w piecach garncarskich naczyniami.

 

Takie tarcze mają całe mnóstwo zalet w porównaniu do tradycyjnych tarcz metalowych. Są znacznie lżejsze, co poprawia warunki pracy zawieszenia samochodu. Ich trwałość jest o wiele większa, ponieważ ścierają się bardzo powoli. Dla samochodów sportowych niezwykle ważna jest odporność na przegrzewanie się. Nieprzypadkowo droga hamowania samochodu z rozgrzanymi hamulcami jest wyraźnie dłuższa niż w przypadku hamulców zimnych.
Tak wysokich parametrów nie osiąga się jednak za darmo – dosłownie. Technologia wytwarzania ceramicznych tarcz jest niestety bardzo kosztowna. Dlatego są instalowane w samochodach wyczynowych oraz w najdroższych modelach ekskluzywnych aut sportowych i luksusowych. Producenci systemów hamulcowych – należy do nich m.in. firma Brembo, posiadająca fabrykę w Częstochowie – podjęli prace nad wprowadzeniem nowych technologii, które spowodują wyraźne obniżenie ceny tarcz ceramicznych. Specjaliści rynku samochodowego są zdania, że szersze wprowadzenie tych tarcz, najpierw do samochodów z silnikami o większej mocy, nastąpi nie wcześniej niż za kilka lat. Znacznie szybciej możemy się spodziewać niemal całkowitego wyparcia w autach osobowych hamulców bębnowych.